FMS Load Cell C203.1000.17
FMS Load Cell C203.1000.17
OVERVIEW
SPECIFICATION
Product Type: Fms LoadCell / LoadCell (Force Measuring Sensor)
Series: C203 Series
Nominal Force Capacity: 1000 N (approx. 220 lbf)
Sensor Sensitivity: 1.8 mV/V (±2%)
Accuracy Class: ±0.5% of nominal force
Measuring Range: 30:1
Repeatability Error: 0.05%
Input Resistance: 350 Ω
Supply Voltage: 1 – 10 VDC
Temperature Range: –10°C to +60°C
Temperature Coefficient: ±0.1% / 10K
Overload Protection: Up to 10× nominal force
Protection Class: IP42
Housing Material: Stainless steel body with aluminum cover
Electrical Connection: 5-pole connector (M16×0.75)
Shaft Diameter: 17 mm